ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ ΤΟΥ VIVECHROM ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ ΑΠ’ΤΗΝ ΚΑΣΤΟΡΙΑ ΜΕ 66-73 – ΗΤΤΗΘΗΚΕ Ο ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ ΑΠ’ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ

Στο κατάμεστο ΔΑΚ Αγρινίου ο ΑΟ Αγρινίου ηττήθηκε απ’την Καστοριά με 66-73, χάνοντας για πρώτη φορά φέτος στην έδρα του και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα, ενώ η Καστοριά έκανε το 4/4, παραμένει αήττητη και πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη κυνηγούσε το σκόρ καθ’όλη τη διάρκεια, βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 17 πόντους, στο τέταρτο δεκάλεπτο προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφερε, έχοντας παράλληλα πολλά παράπονα από τη διαιτησία των Γερακίνη και Φακίτσα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με προηγούμενη την Καστοριά , 22-17, όπως και το ημίχρονο 40-35 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στην τρίτη περίοδο ο ΑΟ πέτυχε μόλις 13 πόντους έναντι 23 της Καστοριάς, και η διαφορά ξέφυγε με την ομάδα του Γεώργιου Σούλου να προηγείται με 15 πόντους , 48-63, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο παρά την μεγάλη προσπάθεια και τη μαχητικότητα των παικτών του ΑΟ που έτρεξαν σερί 12-2, ήρθε η ήττα στο φινάλε σε μία έδρα που δύσκολα ο αντίπαλος φεύγει νικητής.
Πρώτος σκόρερ για τον ΑΟ Vivechrom ο Γκόβας με 13 πόντους, 12 είχε ο Μήτσου και 11 σημείωσε ο Τάσος. Απ’τους νικητές μεγάλο παιχνίδι απ’τον Ελευθεριάδη που σημείωσε 20 πόντους, ενώ ακολούθησαν σε απόδοση και σκοράρισμα οι Κυριακόπουλος και Αντωνιάδης με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τον Χαρίλαο Τρικούπη, καθώς ηττήθηκε για την 4η αγωνιστική της Β’Εθνικής απ’την Ευρώπη Πευκοχωρίου με 77-75 εκτός έδρας. Η ήττα αυτή ήταν η 2η στο πρωτάθλημα σε τέσσερα παιχνίδια για την ομάδα του Μεσολογγίου και παράλληλα η δεύτερη εκτός έδρας. Ο Χαρίλαος ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο όπου και προηγήθηκε με 33-41, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο το Πευκοχώρι αντέδρασε , για να φτάσει στη νίκη που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με βολές. Κορυφαίος για την Ευρώπη Πευκοχωρίου ο Μουρατίδης με 21 πόντους, ενώ σημαντική η παρουσία του Νητσάκη που είχε 12 πόντους μάλιστα με συνεχόμενα κρίσιμα καλάθια σε σημείο που τα χρειαζόταν η ομάδα του. Απ’τον Χαρίλαο ξεχώρισε ο Παπαδιονυσίου με 15 πόντους, ενώ ο Μουράτογλου σημείωσε 12.