Ξάνθη – Παναιτωλικός 1-1

Ισόπαλος αναδείχθηκε ο Παναιτωλικός κόντρα στη Ξάνθη με 1-1 στα Πηγάδια, σε παιχνίδι που διεξήχθη για την 3η αγωνιστική των play out. Ήταν ένας σημαντικός βαθμός στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή του στην κατηγορία και είχε ως αποτέλεσμα να διατηρήσει τη βαθμολογική του διαφορά από την Ξάνθη στο +2 και να την αυξήσει από τον Πανιώνιο στο +6 (αμφότερες έχουν αγώνα λιγότερο).

Η Ξάνθη έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Φερνάντεθ να αποκρούει την εκτέλεση του Κάστρο (παράβαση στην οποία υπέπεσε ο Μαλής) και το 0-0 ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα κέρδισε δεύτερο πέναλτι το οποίο υποδείχθηκε με τη χρήση VAR (το έκανε ο Ντάλσιο) και εκτέλεσε εύστοχα στο 62ο λεπτό ο Τζουρίτσκοβιτς, νικώντας αυτή τη φορά απ’τα 11 βήματα τον Ισπανό τερματοφύλακα. Στο 69ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές εξαιτίας της αποβολής του Κάστρο με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο χτύπημα πάνω στον Φερνάντεθ.

Η ισοφάριση ήρθε στο 83ο λεπτό με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Άντμιρ Μπαίροβιτς που είχε περάσει σαν αλλαγή δύο λεπτά νωρίτερα για να διαμορφώσει το τελικό 1-1, χαρίζοντας στον Παναιτωλικό έναν υπερπολύτιμο βαθμό.

Οι ενδεκάδες
Ξάνθη : Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Τερκί, Κοβάτσεβιτς (90′ Φασίδης), Τζουρίτσκοβιτς (77′ Στάρτζεον), Ντε Αμορίμ (77′ Φοσέ), Μπαριέντος (90′ Μουλέν), Κάστρο .

Παναιτωλικός : Φερνάντεθ, Τσιγγάρας (81′ Μπαίροβιτς), Λιάβας, Μαλής, Κέβιν, Ντάλσιο, Ντίας, Μουνιέ (90+4′ Λουσέρο), Ρόσα, Άλβαρες (70′ Ντουάρτε), Ντάουντα .

Φωτό : Δερβίσης