5η αγωνιστική Α2 : Σπουδαία νίκη του ΑΟ Αγρινίου με 63-62 επι του Παγκρατίου!

Ο ΑΟ Αγρινίου σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, επικράτησε στο ΔΑΚ Αγρινίου, με 63-62 του Παγκρατίου για την 5η αγωνιστική της Α2 Ανδρών στο μπάσκετ, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου, ο Φάρσκι, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους!

Δεκάλεπτα: 18 – 16, 17 – 16, 12 – 17, 16 – 13.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Κανελλόπουλος – Μαρινάκης.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Κεραμάρης 5(1), Νικολαΐδης 8(2), Βακουφτσής, Παπαθανασόπουλος, Φάρσκι22(2), Τσούκας, Μήτσου 9(3), Κυριλής 10(1), Κόκκιος 7(1), Μπαλός 2, Κουρουπάκης.

Α.Ο. ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ (Γιάννης Γιαννόπουλος): Χαϊκάλης 10(2), Σταυρακούκας 16, Ζαρίφης, Γιοβάνης 7, Ταταράκης, Δαμιανός, Τσουργιάννης 12(1), Καριώτης, Τζουγκαράκης 9, Γεωργοπαπαδάκος 8(2), Σεργεντάνης, Σταμπουλής.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Καρδίτσα – Φίλιππος Βέροιας 90-56
Κόροιβος – Δάφνη Δαφνίου 98-50
Αμύντας – Μαρούσι 64-59
Ψυχικό – Τρίτωνας 95-94 (2η παρ.)
Καβάλα – Οίακας Ναυπλίου 86-66
Ελευθερούπολη – Χαρίλαος Τρικούπης (17/11, 17:00)
AO Aγρινίου – Παγκράτι 63-62

Ρεπό: Πανερυθραϊκός

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ψυχικό 4-1 (415-347) 9
——————————————
2. Καβάλα 4-1 (423-381) 9
3. Καρδίτσα 4-0 (347-250) 8
4. Τρίτωνας 3-2 (463-378) 8
5. Κόροιβος 3-2 (379-307) 8
—————————————————
6. Αμύντας 3-2 (362-349) 8
7. Φίλιππος Βέροιας 2-3 (336-388) 7
8. Πανερυθραϊκός 2-2 (305-268) 6
9. Μαρούσι 2-2 (298-294) 6
————————————————–
10. Παγκράτι 1-4 (325-408) 6
11. Ελευθερούπολη 2-1 (249-221) 5
12. ΑΟ Αγρινίου 1-3 (241-307) 5
13. Δάφνη Δαφνίου 0-4 (253-364) 4
——————————————————-
14. Οίακας Ναυπλίου 0-4 (229-415) 4
15. Χαρίλαος Τρικούπης 1-1 (180-128) 3

* Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.

* Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (13/11, 17:00)

Δάφνη Δαφνίου – Καρδίτσα
Μαρούσι – Κόροιβος
Τρίτωνας – Αμύντας
Οίακας Ναυπλίου – Ψυχικό
Χαρίλαος Τρικούπης – Καβάλα
Φίλιππος Βέροιας – ΑΟ Αγρινίου
Παγκράτι – Πανερυθραϊκός

Ρεπό: Ελευθερούπολη

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ