Δυναμικό ξεκίνημα των αθλητών στίβου της ΓΕΑ

Επιτυχημένη ήταν η παρουσία των αθλητών και αθλητριών στίβου της Γυμναστικής Εταιρείας Αγρινίου στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου. Με το δεξί ξεκίνησαν τις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους οι δρομείς των αποστάσεων για την νέα αθλητική περίοδο. Στο δάσος Στροφυλιάς (40χμ από την Πάτρα), περισσότεροι από 300 αθλητές της Δυτικής Ελλάδας πήραν μέρος στους ετήσιους αγώνες Ανωμάλου Δρόμου όλων των κατηγοριών. Κάτω από άριστες καιρικές συνθήκες και μέσα σε ένα πανέμορφο τοπίο πραγματοποιήθηκαν ωραίες κούρσες και με έντονο συναγωνισμό. Η ΓΕΑ συμμετείχε με 17 αθλητές και αθλήτριες-κυρίως των μικρών κατηγοριών – και πρωταγωνίστησε σε όλες. Ο Νίκος Σταμούλης κέρδισε τον αγώνα των 4000μ. Παίδων με τον Δημήτρη Μπεκούλη να τερματίζει στη 12η θέση. Στα 500μ. αγοριών ο Παναγιώτης Τουφεκούλας ήταν νικητής με τον Γιάννη Σίμο να έρχεται 4ος. Στον δρόμο των 1000μ. Παμπαίδων ο Λάμπρος Σίμος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, ο Αποστόλης Μάττας ήρθε στην 4η θέση, ο Γιάννης Ματσούκας στην 5η και ο Διονύσης Καψάλης στην 6η.Στην αντόστοιχη κούρσα των Παγκορασίδων, 4η ήταν η Μαίρη Λαυράνου, 5η η Χριστίνα Σκεπετάρη, 8η η Αναστασία Αλέστα, 10η η Σέβη Παπαδημητρίου, 11η η Ευτυχία Σιαπλαούρα και 12η η Άννα Δρόσου. Αρκετά καλά αγωνίστηκαν, η Αλεξάνδρα Γκέκα (12η) στα 3000μ Κορασίδων και ο Βασίλης Σιαπλαούρας (20ος) στα 2000μ. Τέλος στα 500μ. κοριτσιών 20η τερμάτισε η Ιωάννα-Μαρία Ποσονίδη.
Υπεύθυνος της αποστολής στους αγώνες ήταν ο προπονητής των αθλητών Μπάμπης Ποσονίδης.